2-Fluoro-6-methylaniline CAS#: 443-89-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23509
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Fluoro-6-methylaniline |
| Synonyms | 2-FLUORO-6-METHYLANILINE;2-AMINO-3-FLUOROTOLUENE;2-FLUORO-6-METHYLANILINE,98%;2-Amino-3-fluorotoluene 6-Fluoro-o-toluidine;2-Fluoro-6-methylaniline 97+%;Benzenamine, 2-fluoro-6-methyl- |
| CAS编号 | 443-89-0 |
| Molecular Formula | C7H8FN |
| Molecular Weight | 125.14 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 0°C |
| Boiling Point | 0°C |
| Density | 1.082 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n20/D 1.536 |
| Flash Point | 0°C |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-41-37/38-22 |
| S Phrase | 26-36/37/39-39-60-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

