2-FLUOROPHENYL ISOTHIOCYANATE CAS#: 38985-64-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70047
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-FLUOROPHENYL ISOTHIOCYANATE |
| 别名 | 1-FLUORO-2-ISOTHIOCYANATO-BENZENE;2-FLUOROPHENYL ISOTHIOCYANATE;O-FLUOROPHENYL ISOTHIOCYANATE;TIMTEC-BB SBB006546;1-fluoro-2-isothiocyanato-benzen;Benzene, 1-fluoro-2-isothiocyanato-;2-Fluorophenyl isothiocyanate,98%;2-Fluorophenylisothiocyanate,38985-64-7,MFCD00004800. |
| CAS编号 | 38985-64-7 |
| 分子式 | C7H4FNS |
| 分子量 | 153.18 |
| EINECS | 254-237-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 24-26°C |
| Boiling Point | 104 °C (12 mmHg) |
| Density | 1.248 |
| Refractive Index | 1.6254 |
| Flash Point | 97°C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 4176581 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,Xi,C |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22-36/37-34 |
| S Phrase | 36/37/39-26-23-45-28-27 |
| RIDADR | 2810 |
| Hazard Note | Irritant/Toxic |
| TSCA | T |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

