2-Fluorostyrene CAS#: 394-46-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63957
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Fluorostyrene |
| 别名 | 1-ethenyl-2-fluorobenzene;1-Fluoro-2-vinylbenzene;2-FLUOROSTYRENE;O-FLUOROSTYRENE;2-Fluorostyrene,98%;2-Fluorostyrene 99%;2-Fluorostyrene99%;2-FLUOROSTYRENE , STABILIZED WITH 0.1% 4-TERT-BUTYLCATECHOL |
| CAS编号 | 394-46-7 |
| 分子式 | C8H7F |
| 分子量 | 122.14 |
| EINECS | 206-896-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 29-30 °C4 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.025 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 95 °F |
| Storage | 0-6°C |
| Water Solubility | Not miscible or difficult to mix in water. |
| BRN | 1925226 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 1-ethenyl-2-fluoro-(394-46-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi |
| R Phrase | 10-36/37/38 |
| S Phrase | 16-33-36/37/39-27-26-37/39 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Flammable/Keep Cold |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

