2-Heptanol CAS#: 543-49-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74012
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Heptanol |
| 别名 | SEC-HEPTYL ALCOHOL;N-AMYL METHYL CARBINOL;1-methylhexanol;alcoolheptyliquesecondaire;CH3(CH2)4CHOHCH3;heptan-2-ol;heptanol(non-specificname);Heptanol-2 |
| CAS编号 | 543-49-7 |
| 分子式 | C7H16O |
| 分子量 | 116.2 |
| EINECS | 208-844-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 160-162 °C(lit.) |
| Density | 0.817 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3288 | 2-HEPTANOL |
| Flash Point | 140 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 3.27g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Explosive Limit | 0.9%(V) |
| Water Solubility | 0.35 g/100 mL |
| Merck | 14,4662 |
| BRN | 1719088 |
| Stability: | Stable. Flammable. Incompatible with strong oxidizing agents, strong acids. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Heptanol(543-49-7) |
| EPA Substance Registry System | 2-Heptanol(543-49-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 21-36 |
| S Phrase | 36/37-36/37/39-26 |
| RIDADR | UN 1987 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MJ2975000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29051900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

