2-Hexyl-1-decanol CAS#: 2425-77-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 211001
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Hexyl-1-decanol |
| 别名 | 2-HEXYL-1-DECANOL;2-hexyl-1-decano;2-Hexyl-decan-1-ol;1-Decanol, 2-hexyl-;2-Hexyldecane-1-ol;2-Hexyldecyl Alcohol;Guerbet C16;Guerbet Hexadecanol |
| CAS编号 | 2425-77-6 |
| 分子式 | C16H34O |
| 分子量 | 242.44 |
| EINECS | 219-370-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −21-−15 °C(lit.) |
| Boiling Point | 193-197 °C/33 mmHg(lit.) |
| Density | 0.836 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n20/D 1.449(lit.) |
| Flash Point | 113 °C |
| NIST Chemistry Reference | 1-Decanol, 2-hexyl-(2425-77-6) |
| EPA Substance Registry System | 1-Decanol, 2-hexyl-(2425-77-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

