2-Hydroxy-2-phenylacetophenone CAS#: 119-53-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62289
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Hydroxy-2-phenylacetophenone |
| 别名 | PHENYLBENZOYLCARBINOL;2-Hydroxy-1,2-diphenylethan-1-on;2-hydroxy-1,2-diphenyl-ethanon;2-hydroxy-2-phenyl-acetophenon;Acetophenone, 2-hydroxy-2-phenyl-;Bitter almond oil camphor;bitteralmondoilcamphor;bitter-almond-oilcamphor |
| CAS编号 | 119-53-9 |
| 分子式 | C14H12O2 |
| 分子量 | 212.24 |
| EINECS | 204-331-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 134-138 °C(lit.) |
| Boiling Point | 194 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.31 |
| FEMA | 2132 | BENZOIN |
| Flash Point | 181 |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 0.3g/l |
| form | Powder |
| Color | Off-white to very slightly yellow |
| Water Solubility | Soluble in chlorine. Slightly soluble in water, ethanol and ether. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| Merck | 14,1093 |
| BRN | 391839 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanone, 2-hydroxy-1,2-diphenyl-(119-53-9) |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 2-hydroxy-1,2-diphenyl-(119-53-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | DI1590000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29144090 |
| Hazardous Substances Data | 119-53-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

