2-Iodo-1,1,1-trifluoroethane CAS#: 353-83-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 41787
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Iodo-1,1,1-trifluoroethane |
| 别名 | 1H,1H-Perfluoroethyl iodide;CF3CH2I;Ethane, 1,1,1-trifluoro-2-iodo-;2-IODO-1,1,1-TRIFLUOROETHANE;1-IODO-2,2,2-TRIFLUOROETHANE;2,2,2-TRIFLUOROETHYL IODIDE;1,1,1-TRIFLUORO-2-IODOETHANE;TRIFLUORO IODOETHANE |
| CAS编号 | 353-83-3 |
| 分子式 | C2H2F3I |
| 分子量 | 209.94 |
| EINECS | 206-541-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 54.8 °C(lit.) |
| Density | 2.13 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 3.96 psi ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 53-55°C |
| Storage | Keep Cold |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pink |
| Water Solubility | Insoluble |
| Sensitive | Light Sensitive |
| BRN | 1733201 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,1,1-Trifluoro-2-iodoethane(353-83-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8 |
| Hazard Note | Irritant/Keep Cold/Light Sensitive |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

