2-(ISOPROPYLTHIO)ETHANOL CAS#: 40811-49-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 592425
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-(ISOPROPYLTHIO)ETHANOL |
| 别名 | 2-(Isopropylsulfanyl)ethanol;Ethanol, 2-[(1-methylethyl)thio]-;2-(ISOPROPYLTHIO)ETHANOL;2-HYDROXYETHYL ISOPROPYL SULFIDE;2-HYDROXYETHYL ISOPROPYL SULPHIDE;Isopropylthioethanol;2-[(1-methylethyl)thio]ethanol;2-(ISOPROPYLTHIO)ETHANOL 95+% |
| CAS编号 | 40811-49-2 |
| 分子式 | C5H12OS |
| 分子量 | 120.21 |
| EINECS | 255-090-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 110-111°C 30mm |
| Density | 0,979 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4780 |
| Flash Point | 110-111°C/30mm |
| BRN | 1697233 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 20/21/22 |
| S Phrase | 23-36/37 |
| RIDADR | 2810 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

