2-Mercaptobenzimidazole CAS#: 583-39-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 123158
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Mercaptobenzimidazole |
| 别名 | 1H-BenziMidazol-2-thiol;Lansoprazole EP IMpurity E;1H-benzo[d]iMidazole-2(3H)-thione;2-Mercapto-1H-benzimidazole, 2-Sulphanyl-1H-benzimidazole;Rabeprazole Related CoMpound C;2-MercaptobenziMidazole, 98.0%(T);2 – Mercapto benzene and iMidazole;2-Mercaptobenzimidazole, MBI |
| CAS编号 | 583-39-1 |
| 分子式 | C7H6N2S |
| 分子量 | 150.2 |
| EINECS | 209-502-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 300-304 °C(lit.) |
| Density | 1.42 |
| Flash Point | >250°C |
| Storage | Refrigerator, Under Inert Atmosphere |
| Solubulity | 0.3g/l |
| form | Powder |
| Color | White to beige |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 23.5 ºC |
| Merck | 14,1082 |
| BRN | 119867 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Mercaptobenzimidazole(583-39-1) |
| EPA Substance Registry System | 2H-Benzimidazole- 2-thione, 1,3-dihydro-(583-39-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-22 |
| S Phrase | 26-36-24/25 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | DE1050000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29339910 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

