2-Methoxyphenylacetone CAS#: 5211-62-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62045
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Methoxyphenylacetone |
| 别名 | 1-(2-Methoxyphenyl)acetone;2-Propanone, 1-(2-methoxyphenyl)-;o-Acetonylanisole;O-ANISYLACETONE;O-METHOXY BENZYL METHYL KETONE;O-METHOXYPHENYL ACETONE;2-METHOXYBENZYL METHYL KETONE;2-METHOXYPHENYLPROPAN-2-ONE |
| CAS编号 | 5211-62-1 |
| 分子式 | C10H12O2 |
| 分子量 | 164.2 |
| EINECS | 226-008-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 127-130°C (10 mmHg) |
| Boiling Point | 127-130 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.054 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| BRN | 2502308 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Methoxyphenylacetone(5211-62-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| HS Code | 29145000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

