2-Methyl-2-propenoic acid cyclohexyl ester CAS#: 101-43-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 57246
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Methyl-2-propenoic acid cyclohexyl ester |
| 别名 | 2-methyl-2-propenoic acid cyclohexyl ester;METHACRYLIC ACID CYCLOHEXYL ESTER;CHMA;CYCLOHEXYL METHACRYLATE;CYCLOHEXYL A-METHYLACRYLATE;2-methyl-2-propenoicacicyclohexylester;2-Propenoicacid,2-methyl-,cyclohexylester;Ageflex CHMA |
| CAS编号 | 101-43-9 |
| 分子式 | C10H16O2 |
| 分子量 | 168.23 |
| EINECS | 202-943-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 68-70 °C4 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.964 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 181 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| Water Solubility | negligible |
| BRN | 2045235 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Propenoic acid, 2-methyl-, cyclohexyl ester(101-43-9) |
| EPA Substance Registry System | 2-Propenoic acid, 2-methyl-, cyclohexyl ester(101-43-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-R36/37/38-43-36-22 |
| S Phrase | 26-28-37/39-S37/39-S26-46-24/25-36/37 |
| WGK Germany | 1 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 101-43-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

