2-METHYLACETANILIDE CAS#: 120-66-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64846
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-METHYLACETANILIDE |
| 别名 | Acetamide,N-(2-methylphenyl)-;Acet-o-toluidide;n-(2-methylphenyl)-acetamid;N-(2-Methylphenyl)acetamide;N-(2-Methyl-phenyl)acetamide;O-TOLYLACETAMIDE;O-METHYLACETANILIDE;N-ACETYL-O-TOLUIDINE |
| CAS编号 | 120-66-1 |
| 分子式 | C9H11NO |
| 分子量 | 149.19 |
| EINECS | 204-414-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 109-112 °C |
| Boiling Point | 296 °C |
| Density | 1.16 |
| Flash Point | 296°C |
| Solubulity | It is slightly soluble in acetone, chloroform, toluene, benzene. |
| Merck | 14,74 |
| BRN | 2207054 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-22 |
| S Phrase | 37/39-26-36-36/37 |
| RTECS | AN2900000 |
| Hazard Note | Harmful |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

