2-Methylaminoethanol CAS#: 109-83-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25044
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Methylaminoethanol |
| 别名 | N-METHYLETHANOLAMINE;N-METHYL(B-HYDROXYETHYL)AMINE;METHYLETHYLOLAMINE;Methylethanolamine;AKOS BBS-00004409;2-(METHYLAMINO)ETHANOL;(2-Hydroxyethyl)methylamine;(Hydroxyethyl)methylamine |
| CAS编号 | 109-83-1 |
| 分子式 | C3H9NO |
| Molecular Weight | 75.11 |
| EINECS | 203-710-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -3 °C |
| Boiling Point | 159 °C(lit.) |
| Density | 0.935 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 2.6 (vs air) |
| vapor pressure | 0.5 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 163 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| PH | 13.6 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 1.6-17.7%(V) |
| Water Solubility | miscible |
| Merck | 14,6015 |
| BRN | 1071196 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanol, 2-(methylamino)-(109-83-1) |
| EPA Substance Registry System | Ethanol, 2-(methylamino)-(109-83-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 21/22-34-48/22 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2735 8/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | KL6650000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29221980 |
| Hazardous Substances Data | 109-83-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

