2-Methylbenzyl alcohol CAS#: 89-95-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64982
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Methylbenzyl alcohol |
| 别名 | O-TOLYLCARBINOL;O-METHYLBENZYL ALCOHOL;RARECHEM AL BD 0047;2-TOLYL CARBINOL;2-METHYLBENZYL ALCOHOL;ALPHA-HYDROXY-O-XYLENE;2-Methylbenzylalcohol,98%;o-Tolylmethanol |
| CAS编号 | 89-95-2 |
| 分子式 | C8H10O |
| 分子量 | 122.16 |
| EINECS | 201-954-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 33-36 °C(lit.) |
| Boiling Point | 109-110 °C14 mm Hg(lit.) |
| vapor pressure | 0.75 mm Hg ( 86 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 220 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| BRN | 1929783 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzenemethanol, 2-methyl-(89-95-2) |
| EPA Substance Registry System | Benzenemethanol, 2-methyl-(89-95-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-41-22 |
| S Phrase | 22-24/25-37/39-26-39 |
| WGK Germany | 3 |
| HS Code | 29062900 |
| HS Code | 29339990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

