2-Methylimidazole CAS#: 693-98-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 41704
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Methylimidazole |
| 别名 | 1H-Imidazole,2-methyl-;2-methyl-1h-imidazol;2-methyl-imidazol;2MZ;Glyoxalethyline;Imidazole, 2-methyl-;p-Oxal-methyline;RESICURE(TM) 46 |
| CAS编号 | 693-98-1 |
| 分子式 | C4H6N2 |
| 分子量 | 82.1 |
| EINECS | 211-765-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 142-143 °C(lit.) |
| Boiling Point | 267-268 °C(lit.) |
| vapor pressure | <1 mm Hg ( 0 °C) |
| Flash Point | 155 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 780g/l |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to light yellow |
| PH | 10.5-11.5 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | Soluble in water and ethanol. |
| BRN | 1368 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1H-Imidazole, 2-methyl-(693-98-1) |
| EPA Substance Registry System | 1H-Imidazole, 2-methyl-(693-98-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 22-34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-25 |
| RIDADR | UN 3259 8/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | NI7175000 |
| Hazard Note | Harmful/Corrosive |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29332990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

