2-Octanone CAS#: 111-13-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74040
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Octanone |
| 别名 | SEC-OCTANONE;OCTANONE,2-;N-HEXYL METHYL KETONE;MHK;FEMA 2802;HEXYL METHYL KETONE;METHYL N-HEXYL KETONE;METHYL HEXYL KETONE |
| CAS编号 | 111-13-7 |
| 分子式 | C8H16O |
| 分子量 | 128.21 |
| EINECS | 203-837-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -16 °C |
| Boiling Point | 173 °C(lit.) |
| Density | 0.819 g/mL at 25 °C(lit.) |
| FEMA | 2802 | 2-OCTANONE |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 133 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 0.9g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to very slightly yellow |
| Water Solubility | 0.9 g/L |
| Merck | 14,4711 |
| BRN | 635843 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. Flammable. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Octanone(111-13-7) |
| EPA Substance Registry System | 2-Octanone(111-13-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 21-10 |
| S Phrase | 36/37-16 |
| RIDADR | UN 1224 3/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | RH1484000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| HS Code | 29141990 |
| Hazardous Substances Data | 111-13-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

