2-sec-Butylphenol CAS#: 89-72-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 61878
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-sec-Butylphenol |
| 别名 | OSBP;O-S-BUTYLPHENOL;O-SEC-BUTYLPHENOL;ORTHO-SEC-BUTYLPHENOL;2-SEC-BUTYLPHENOL;1-(1-Methylpropyl)phenol;2-(1-methylpropyl)-pheno;2-(1-Methylpropyl)phenol |
| CAS编号 | 89-72-5 |
| 分子式 | C10H14O |
| 分子量 | 150.22 |
| EINECS | 201-933-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 12 °C(lit.) |
| Boiling Point | 226-228 °C(lit.) |
| Density | 0.982 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 0.03 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 234 °F |
| Water Solubility | Insoluble. <0.1 g/100 mL at 20 ºC |
| BRN | 1210026 |
| Stability: | Stable, but air sensitive. Incompatible with acid chlorides, acid anhydrides, bases, strong oxidizing agents, copper and its alloys, brass. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Phenol, 2-(1-methylpropyl)-(89-72-5) |
| EPA Substance Registry System | Phenol, 2-(1-methylpropyl)-(89-72-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 20/21/22-34-22 |
| S Phrase | 26-27-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3145 8/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | SJ8920000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

