2-Thiazolemethanamine CAS#: 55661-33-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 843592
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Thiazolemethanamine |
| 别名 | C-THIAZOL-2-YL-METHYLAMINE;2-Aminomethylthiazoledihydrochloride;Thiazol-2-yl-methylamine;2-AMINOMETHYLTHIAZOLE HYDROCHLORIDE 98%;2-AMINOMETHYLTHIAZOLE;2-Aminomethyl-1,3-thiazole;C-Thiazol-2-Yl-Methylamine dihydrochloride;2-Thiazolemethanamine |
| CAS编号 | 55661-33-1 |
| 分子式 | C4H6N2S |
| 分子量 | 114.17 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 180-185°C |
| Boiling Point | 36 °C |
| Density | 1.204 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n20/D1.569 |
| Flash Point | 104℃ |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C |
| R Phrase | 22-34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2735PSN1 8 / PGII |
| Storage Class | IRRITANT, HYGROSCOPIC, CORROSIVE |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

