2-UNDECANOL CAS#: 1653-30-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 116937
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-UNDECANOL |
| 别名 | (±)-undecan-2-ol;sec-Undecyl Alcohol;Undecan-2-ol;Methyl n-nonyl carbinol;2-UNDECANOL, 98+%;2-UNDECANOL 99+%;2-hendecanol;See A14441 |
| CAS编号 | 1653-30-1 |
| 分子式 | C11H24O |
| 分子量 | 172.31 |
| EINECS | 216-722-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 2-3 °C |
| Boiling Point | 130-131 °C28 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.828 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3246 | 2-UNDECANOL |
| Flash Point | 226 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Water Solubility | Not miscible or difficult to mix in water. Soluble in alcohol and ethyl ether. |
| BRN | 1719795 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N |
| R Phrase | 36/37/38-51/53 |
| S Phrase | 26-36-61 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

