2,2-Dichloropropionic acid CAS#: 75-99-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77173
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,2-Dichloropropionic acid |
| 别名 | Basfapon N;basfapon/basfaponn;Basfapon/N;basfaponb;Basinex;Basinex P;basinexp;BH DALAPON |
| CAS编号 | 75-99-0 |
| 分子式 | C3H4Cl2O2 |
| 分子量 | 142.97 |
| EINECS | 200-923-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 166°C (dec.) |
| Boiling Point | 202°C |
| Density | 1.4014 |
| Refractive Index | 1.4544 |
| Flash Point | >110°C |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Water Solubility | 50.2 g/100 mL |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| Merck | 14,2802 |
| BRN | 1750149 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Propanoic acid, 2,2-dichloro-(75-99-0) |
| EPA Substance Registry System | Propanoic acid, 2,2-dichloro-(75-99-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi,F |
| R Phrase | 22-38-41-52/53-40-36/37/38-11 |
| S Phrase | 26-39-61-36-16-24-9 |
| RIDADR | 3265 |
| RTECS | UF0690000 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 75-99-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

