2,2-Diethoxyacetophenone CAS#: 6175-45-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 61936
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,2-Diethoxyacetophenone |
| 别名 | DEAP;BENZOYLFORMALDEHYDE DIETHYL ACETAL;ALPHA,ALPHA-DIETHOXYACETOPHENONE;2,2-DIETHOXY-1-PHENYLETHANONE;2,2-DIETHOXYACETOPHENONE;2,2-diethoxy-1-phenyl-ethanon;phenyl-glyoxa2-(diethylacetal);PHENYLGLYOXAL 2-DIETHYL ACETAL |
| CAS编号 | 6175-45-7 |
| 分子式 | C12H16O3 |
| 分子量 | 208.25 |
| EINECS | 228-220-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 131-134 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.034 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 0.01 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow to salmon |
| Water Solubility | 0.16 g/L (25 ºC) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 2,2-diethoxy-1-phenyl-(6175-45-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-33-40 |
| S Phrase | 23-24/25-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MD3284000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

