2,2′,4′-Trichloroacetophenone CAS#: 4252-78-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62601
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,2′,4′-Trichloroacetophenone |
| 别名 | LABOTEST-BB LT00233191;2,2′,4-TRICHLOROACETOPHENENONE;2,2′,4-TRICHLORO ACETOPHENONE;2,2,4-TRICHLORO ACETOPHENONE;2′,2,4-TRICHLOROACETOPHENONE;2,2′,4′-TRICHLOROACETOPHENONE;2,2′,4′-TRICHLORO PHENYL ETHANONE;2,4-DICHLOROPHENACYL CHLORIDE |
| CAS编号 | 4252-78-2 |
| 分子式 | C8H5Cl3O |
| 分子量 | 223.48 |
| EINECS | 224-218-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 47-54 °C(lit.) |
| Boiling Point | 130-135 °C4 mm Hg(lit.) |
| Density | 1,312 g/cm3 |
| Flash Point | >230 °F |
| Solubulity | 60 mg/L (20°C) |
| Color | beige to yellow |
| Water Solubility | 60 mg/L (20 ºC) |
| Sensitive | Lachrymatory |
| BRN | 957098 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 2-chloro-1-(2,4-dichlorophenyl)- (4252-78-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C,N,T |
| R Phrase | 37/38-41-43-51/53-34-23/24/25 |
| S Phrase | 26-36/37/39-61-45-37/39 |
| RIDADR | 1759 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Corrosive/Lachrymatory |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29147090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

