2,3-Dibromopyridine CAS#: 13534-89-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 2532
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,3-Dibromopyridine |
| 别名 | AKOS BBS-00001331;AKOS 91681;2,3-DIBROMOPYRIDINE;TIMTEC-BB SBB003239;2,3-DIBROMOPYRIDINE 98%;2,3-Dibromopyridine,97+%;2,3-Dibromopyridine ,98%;3-DibroMopyridine |
| CAS编号 | 13534-89-9 |
| 分子式 | C5H3Br2N |
| 分子量 | 236.89 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 55-58 °C |
| Boiling Point | 249-250°C |
| Flash Point | 249-250°C |
| Storage | Room temperature. |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 109828 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 36/37/39-26-36 |
| RIDADR | UN2811 |
| Hazard Note | Harmful/Irritant |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

