2,3-Dihydroxybenzaldehyde CAS#: 24677-78-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 250218
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,3-Dihydroxybenzaldehyde |
| 别名 | 2,3-DIHYDROXYBENZALDEHYDE;TIMTEC-BB SBB004190;5,6-Dihydroxybenzaldehyde;Benzaldehyde, 2,3-dihydroxy-;o-Pyrocatechualdehyde;2,3-Dihydroxybenealdehyde;2,3-DIHYDROXYBENZALDEHYDE 99%;3-Formyl-1,2-benzenediol |
| CAS编号 | 24677-78-9 |
| 分子式 | C7H6O3 |
| 分子量 | 138.12 |
| EINECS | 246-398-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 104-108 °C(lit.) |
| Boiling Point | 120 °C / 16mmHg |
| Density | 1,542g/cm |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 95% ethanol: soluble50mg/mL, clear, Colorless to greenish-yellow |
| form | Crystalline Powder |
| Color | Light yellow to beige-greenish |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 2041781 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2,3-Dihydroxybenzaldehyde(24677-78-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-23 |
| HS Code | 29124900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

