2,3,4-Trimethoxybenzaldehyde CAS#: 2103-57-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25545
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,3,4-Trimethoxybenzaldehyde |
| 别名 | 2,3,4-trimethoxy-benzaldehyd;2,3,4 TRIMETHOXYBENZYLALDEHYDE;2,3,4-TRIMETHOXYBENZALDEHYDE;AKOS BBS-00003174;2,3,4-TMB;2,3,4-Trimethoxybenzaldehyde, 99+%;Benzaldehyde, 2,3,4-trimethoxy-;2,3,4-trimethoxybenzaldehyde (intermediate of trimetazidine.) |
| CAS编号 | 2103-57-3 |
| 分子式 | C10H12O4 |
| 分子量 | 196.2 |
| EINECS | 218-271-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 38-40 °C(lit.) |
| Boiling Point | 168-170 °C12 mm Hg(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| form | Crystals or Crystalline Powder |
| Color | White to light yellow |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 981091 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzaldehyde, 2,3,4-trimethoxy-(2103-57-3) |
| EPA Substance Registry System | Benzaldehyde, 2,3,4-trimethoxy-(2103-57-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C |
| R Phrase | 36/37/38-34 |
| S Phrase | 22-24/25-45-36/37/39-27-26 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29124900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

