2,3,5-TRICHLOROPHENOL CAS#: 933-78-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1289273
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,3,5-TRICHLOROPHENOL |
| 别名 | 2.3.5-Trichlor;2,3,5-TRICHLOROPHENOL;2,3,5-TCP;2 3 5-TRICHLOROPHENOL PESTANAL;2,3,5-TRICHLOROPHENOL, 100MG, NEAT;2 3 5-TRICHLOROPHENOL 97%;Phenol, 2,3,5-trichloro-;2,3,5-tcp solution |
| CAS编号 | 933-78-8 |
| 分子式 | C6H3Cl3O |
| 分子量 | 197.45 |
| EINECS | 213-272-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 57-60 °C |
| Boiling Point | 248-249 °C |
| Density | 1.5701 (rough estimate) |
| Refractive Index | 1.5300 (estimate) |
| Flash Point | 2 °C |
| Storage | 0-6°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N,F |
| R Phrase | 36/38-22-51/53-36/37/38-36-20/21/22-11-50/53 |
| S Phrase | 37/39-26-61-36/37-16 |
| RIDADR | 2020 |
| RTECS | SN1295000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

