2,3,5-TRIMETHYLNAPHTHALENE CAS#: 2245-38-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 65084
Names & Identifiers |
| Product Name | 2,3,5-TRIMETHYLNAPHTHALENE |
| Synonyms | Naphthalene, 2,3,5-trimethyl-;naphthalene,1,6,7-trimethyl-;2,3,5-TRIMETHYLNAPHTHALENE;1,6,7-TRIMETHYLNAPHTHALENE;2 3 5-TRIMETHYLNAPHTHALENE 98%;Naphthalene,1,6,7-trimethy;2,3,5-Trimethylnaphthalene,99%;2,3,5-Trimethylnaphthalene,97% |
| CAS Registry Number | 2245-38-7 |
| Molecular Formula | C13H14 |
| Molecular Weight | 170.25 |
| EINECS | 218-833-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 285 °C/762 mmHg(lit.) |
| Density | 1.007 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n20/D 1.608(lit.) |
| Flash Point | 24 °C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-37/39 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

