2,3,5,6-TETRACHLOROPHENOL CAS#: 935-95-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1288621
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,3,5,6-TETRACHLOROPHENOL |
| 别名 | 2,3,5,6-tetrachloro-pheno;Phenol, 2,3,5,6-tetrachloro-;phenol,2,3,5,6-tetrachloro;2,3,5,6-Tetrachloropheno1;2,3,5,6-TETRACHLOROPHENOL;2,3,5,6-TETRACHLOROPHENOL, 1X1ML, MEOH 2 000UG/ML;2,3,5,6-TETRACHLOROPHENOL PESTANAL, 10 M;2,3,5,6-TETRACHLOROPHENOL, 50 MG, NEAT |
| CAS编号 | 935-95-5 |
| 分子式 | C6H2Cl4O |
| 分子量 | 231.89 |
| EINECS | 213-310-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 115-116℃ (isooctane ) |
| Boiling Point | 331.59°C (rough estimate) |
| Density | 1.6 g/cm3 (60℃) |
| Refractive Index | 1.5133 (estimate) |
| Flash Point | 11 °C |
| Storage | APPROX 4°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,F |
| R Phrase | 25-37/38-41-39/23/24/25-23/24/25-11 |
| S Phrase | 26-39-45-36/37-16 |
| RIDADR | UN 2020 6.1/PG 3 |
| RTECS | SM9450000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

