2,3,6-TRICHLOROPHENOL CAS#: 933-75-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1289279
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,3,6-TRICHLOROPHENOL |
| 别名 | 2,3,6-trichloro-pheno;Phenol, 2,3,6-trichloro-;2,3,6-TRICHLOROPHENOL;2,3,6-TRICHLOROPHENOL PESTANAL, 250 MG;2,3,6-TRICHLOROPHENOL, 100MG, NEAT;2,3,6-Trichlorophenol,98%;Trichlorophenol, 2,3,6-;2.3.6-Trichlorophenol 1g [933-75-5] |
| CAS编号 | 933-75-5 |
| 分子式 | C6H3Cl3O |
| 分子量 | 197.45 |
| EINECS | 213-271-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 53-55 °C(lit.) |
| Boiling Point | 88 °C (0.4 mmHg) |
| Density | 1.5 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5300 (estimate) |
| Flash Point | 78 °C |
| Storage | 0-6°C |
| Solubulity | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| Stability: | Stability Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, acid anhydrides, acid chlorides. May be hygroscopic. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-36/38 |
| S Phrase | 26-28 |
| RIDADR | UN 2020 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | SN1300000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

