2,4-DICHLORO-6-HYDROXYBENZALDEHYDE CAS#: 78443-72-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1145001
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,4-DICHLORO-6-HYDROXYBENZALDEHYDE |
| 别名 | 4,6-DICHLOROSALICYLALDEHYDE;4,6-DICHLORO-2-HYDROXYBENZALDEHYDE;2,4-DICHLORO-6-HYDROXYBENZALDEHYDE;Benzaldehyde, 2,4-dichloro-6-hydroxy-;2-Hydroxy-4,6-dichlorobenzaldehyde |
| CAS编号 | 78443-72-8 |
| 分子式 | C7H4Cl2O2 |
| 分子量 | 191.01 |
| EINECS | 1533716-785-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 51 °C |
| Boiling Point | 255.2±35.0℃ (760 Torr) |
| Density | 1.547±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Flash Point | 108.2±25.9℃ |
| Solubulity | Sparingly Soluble (0.092 g/L) (25°C). |
| Sensitive | Air Sensitive |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| Storage Class | IRRITANT, AIR SENSITIVE |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

