2,4-Dichlorophenyl isocyanate CAS#: 2612-57-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63416
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,4-Dichlorophenyl isocyanate |
| 别名 | TIMTEC-BB SBB006720;2,4-Dichlorophenylisocyantae;2,4-DICHLOROPHENYL ISOCYANATE 99%;2,4-Dichlorophenyl isocyanate,99%;Benzene,2,4-dichloro-1-isocyanato-;ISOCYANIC ACID 2,4-DICHLOROPHENYL ESTER;2,4-DICHLOROISOCYANATOBENZENE;2,4-DICHLOROPHENYL ISOCYANATE |
| CAS编号 | 2612-57-9 |
| 分子式 | C7H3Cl2NO |
| 分子量 | 188.01 |
| EINECS | 220-040-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 59-60 °C |
| Boiling Point | 80°C 1mm |
| Flash Point | 80°C/1mm |
| Storage | Store at <= 20°C. |
| Water Solubility | decomposes |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 2090780 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xi |
| R Phrase | 42-36/37/38-23/24/25-42/43 |
| S Phrase | 45-38-36/37/39-28A-26-22 |
| RIDADR | 2250 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29291090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

