2,4-DIMETHYLSTYRENE CAS#: 2234-20-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 65169
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,4-DIMETHYLSTYRENE |
| 别名 | 2,4-DIMETHYLSTYRENE;4-VINYL-M-XYLENE;1,3-Dimethyl-4-ethenylbenzene;1,3-Dimethyl-4-vinylbenzene;1-ethenyl-2,4-dimethylbenzene;1-Vinyl-2,4-dimethylbenzene;2,4-Dimethyl-1-vinylbenzene;2,4-dimethyl-styren |
| CAS编号 | 2234-20-0 |
| 分子式 | C10H12 |
| 分子量 | 132.2 |
| EINECS | 218-781-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −64 °C(lit.) |
| Boiling Point | 73-74 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.906 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 140 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear |
| BRN | 2037627 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| RIDADR | UN 3295 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | WL4450000 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

