2,4-Dimethylthiazole CAS#: 541-58-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74110
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,4-Dimethylthiazole |
| 别名 | 2,4-METHYLTHIAZOLE;2,4-DIMETHYL-1,3-THIAZOLE;2,4-DIMETHYLTHIAZOLE;2,4-dimethyl-thiazol;2 4-DIMETHYLTHIAZOLE 95+%;2,4-Dimethylthiazole,97%;dimethylthiazole,2,4-dimethylthiazole;Thiazole, 2,4-dimethyl- |
| CAS编号 | 541-58-2 |
| 分子式 | C5H7NS |
| 分子量 | 113.18 |
| EINECS | 208-786-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 144-146 °C719 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.056 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 109 °F |
| Storage | −20°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| Water Solubility | Slightly soluble in water |
| BRN | 106414 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Thiazole, 2,4-dimethyl-(541-58-2) |
| EPA Substance Registry System | Thiazole, 2,4-dimethyl-(541-58-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,F |
| R Phrase | 10-36/37/38 |
| S Phrase | 16-26-36-37/39 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | XJ4375000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

