2,5-Dibromohexane CAS#: 24774-58-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 249445
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,5-Dibromohexane |
| 别名 | 2,5-dibromo-hexan;dibromohexane;2,5-DIBROMOHEXANE;2,5-Dibromohexane (mixture of diastereomers);2,5-Dibromohexane,97%;2,5-DIBROMOHEXANE (MIXTURE OF DIASTEREOMERS) 98+%;2,5-Dibromohexane, erythro + threo, 97%;2,5-DIBROMOHEXANE, 97%, MIXTURE OF DIASTEREOMERS |
| CAS编号 | 24774-58-1 |
| 分子式 | C6H12Br2 |
| 分子量 | 243.97 |
| EINECS | 246-457-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 78 °C |
| Density | 1,58 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5-1.502 |
| Flash Point | 88-89°C/13mm |
| BRN | 1732460 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Hexane, 2,5-dibromo-(24774-58-1) |
| EPA Substance Registry System | Hexane, 2,5-dibromo-(24774-58-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/38-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-37/39 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

