2,5-DICHLOROPHENYL ISOCYANATE CAS#: 5392-82-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63270
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,5-DICHLOROPHENYL ISOCYANATE |
| 别名 | ISOCYANIC ACID 2,5-DICHLOROPHENYL ESTER;2,5-DICHLOROPHENYL ISOCYANATE;2,5-DICHLOROPHENYL CARBIMIDE;1,4-dichloro-2-isocyanato-benzen;1,4-Dichloro-2-isocyanatobenzene;1,4-dichloro-2-phenylisocyanate;2,5-Dichlorophenyl;Benzene, 1,4-dichloro-2-isocyanato- |
| CAS编号 | 5392-82-5 |
| 分子式 | C7H3Cl2NO |
| 分子量 | 188.01 |
| EINECS | 226-396-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 28-30°C |
| Boiling Point | 120-122°C 20mm |
| Flash Point | >110°C |
| Storage | 0-10°C |
| form | Liquid or Low Melting Solid |
| Color | Clear to cloudy Colorless to yellow or white to yellow |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 388960 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 23/25-36/37/38-42-42/43-23/24/25 |
| S Phrase | 23-26-36/37/39-45-22 |
| RIDADR | 2250 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

