2,5-Dihydro-2,5-dimethoxyfuran CAS#: 332-77-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 328961
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,5-Dihydro-2,5-dimethoxyfuran |
| 别名 | 2,5-DIHYDRO-2,5-DIMETHOXYFURAN;2,5-DIHYDRO-2,5-DIMETHOXFURAN;2,5-DIMETHOXY-2,5-DIHYDROFURAN;2,5-DIMETHOXY-2,5-DIHYDROFURAN, 97%, MIXTURE OF CIS AND TRANS;2,5-Dihydro-2,5-dimethoxyfurane;Furan, 2,5-dihydro-2,5-dimethoxy-;2,5-dihydro-2,5-dimethoxyfuran, cis + trans;2,5-DIHYDRO-2,5-DIMETHOXYFURAN, CIS + TRANS 99% |
| CAS编号 | 332-77-4 |
| 分子式 | C6H10O3 |
| 分子量 | 130.14 |
| EINECS | 206-367-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <-40°C |
| Boiling Point | 160-162 °C(lit.) |
| Density | 1.073 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 117 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 368g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear |
| PH | 6-7 (200g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 1.1-18.3%(V) |
| BRN | 113225 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Furan, 2,5-dihydro-2,5-dimethoxy-(332-77-4) |
| EPA Substance Registry System | Furan, 2,5-dihydro-2,5-dimethoxy- (332-77-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10 |
| S Phrase | 16-29-33-24/25 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29321900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

