2,5-Dimethylthiophene CAS#: 638-02-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73641
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,5-Dimethylthiophene |
| 别名 | 2,5-DIMETHYLTHIOPHENE;2,5-DIMETHYLTHIOPHENE, 98.5%;2 5-DIMETHYLTHIOPHENE 98+%;2,5-Dimethylthiophene, 98.50%;Thiophene, 2,5-dimethyl-;2,5-DIMETHYTHIOPHENE;2,5-Thioxene;2,5-DiMethylthiophene, 98.5% 25ML |
| CAS编号 | 638-02-8 |
| 分子式 | C6H8S |
| 分子量 | 112.19 |
| EINECS | 211-313-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -63°C |
| Boiling Point | 134 °C740 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.985 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 75 °F |
| Storage | Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| Water Solubility | Insoluble in water. Soluble in alcohol, ether and benzene. |
| BRN | 106450 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Thiophene, 2,5-dimethyl-(638-02-8) |
| EPA Substance Registry System | Thiophene, 2,5-dimethyl-(638-02-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,F,Xi |
| R Phrase | 10-37-20/22 |
| S Phrase | 23-24/25-16-36-33-29-7/9-3/7/9 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29349990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

