2,5-Furandimethanol CAS#: 1883-75-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 116951
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,5-Furandimethanol |
| 别名 | RARECHEM AL BD 0012;BIS (HYDROXYMETHYL)FURAN;5-(HYDROXYMETHYL)FURFURYL ALCOHOL;2,5-FURANDIMETHANOL;2,5-BIS(HYDROXYMETHYL)FURAN;2,5-dihydroxymethylfuran;furan-2,5-diyldimethanol;2,5-Bis(hydroxymethyl)furan,2,5-Furandimethanol |
| CAS编号 | 1883-75-6 |
| 分子式 | C6H8O3 |
| 分子量 | 128.13 |
| EINECS | 217-544-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 74-77 °C |
| Boiling Point | 275 °C |
| Density | 1.283 |
| Flash Point | 120 °C |
| Storage | Refrigerator |
| EPA Substance Registry System | 2,5-Furandimethanol(1883-75-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

