2,6-Dichlorobenzaldehyde CAS#: 83-38-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25599
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2,6-Dichlorobenzaldehyde |
| 别名 | LABOTEST-BB LT01460902;AURORA 14017;2,6-DICHLOROBENZALDEHYDE;AKOS BBS-00003170;2,6-dichloro-benzaldehyd;o,o’-dichlorobenzaldehyde;2,6-Dichlor-Benzaldehyd;2,6-Dichloobenzaldehyde |
| CAS编号 | 83-38-5 |
| 分子式 | C7H4Cl2O |
| 分子量 | 175.01 |
| EINECS | 201-472-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 69-71 °C(lit.) |
| Boiling Point | 165°C |
| Flash Point | 135°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | <1g> |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to light beige |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 23 ºC |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 386477 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents, strong bases. Air, light and moisture sensitive. |
| InChIKey | DMIYKWPEFRFTPY-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzaldehyde, 2,6-dichloro-(83-38-5) |
| EPA Substance Registry System | Benzaldehyde, 2,6-dichloro-(83-38-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xi |
| R Phrase | 34-36/37/38 |
| S Phrase | 26-27-28-36/37/39-45-37/39 |
| RIDADR | UN 3261 8/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| Hazard Note | Corrosive |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29130000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

