3-Bromophenylacetonitrile CAS#: 31938-07-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62274
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Bromophenylacetonitrile |
| 别名 | TIMTEC-BB SBB006625;3-BROMOBENZYL CYANIDE;3-BROMOPHENYLACETONITRILE;M-BROMOBENZYL CYANIDE;3-BROMOBENZYL CYANIDE 98%;Alpha-Bromo-M-Tolunitrile98%;3-Bromophenylacetonitrile, 98%+;3-Bromophenylacetonitrile,97% |
| CAS编号 | 31938-07-5 |
| 分子式 | C8H6BrN |
| 分子量 | 196.04 |
| EINECS | 250-867-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 26-29 °C |
| Boiling Point | 114-115 °C (5 mmHg) |
| Refractive Index | 1.5700 |
| Flash Point | >110°C |
| Storage | Room temperature. |
| BRN | 2355439 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Benzeneacetonitrile, 3-bromo-(31938-07-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22-20/21/22/36/37/38 |
| S Phrase | 36/37/39-26-26/36/37/39-36 |
| RIDADR | 3449 |
| RTECS | AL8060000 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

