3-Chloro-4-fluoroacetophenone CAS#: 2923-66-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62255
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Chloro-4-fluoroacetophenone |
| 别名 | 3′-CHLORO-4′-FLUOROACETOPHENONE;3-CHLORO-4-FLUOROACETOPHENONE;1-(3-CHLORO-4-FLUOROPHENYL)ETHAN-1-ONE;1-(3-Chloro-4-fluorophenyl)ethanone;3′-Chloro-4′-fluoroacetophenone 97%;3′-Chloro-4′-fluoroacetophenone97%;1-(3-chloro-4-fluorophenyl)acetic acid;3′-Chloro-4′-fluoroacetophenone(3-Chloro-4-fluoroacetophenone) ,98% |
| CAS编号 | 2923-66-2 |
| 分子式 | C8H6ClFO |
| 分子量 | 172.58 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 42 °C |
| Boiling Point | 126 °C |
| Flash Point | 126-127°C/15mm |
| BRN | 3117772 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 3-Chloro-4-fluoroacetophenone(2923-66-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-37/39 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

