3-Chloro-4-methylaniline CAS#: 95-74-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1288852
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Chloro-4-methylaniline |
| 别名 | 1-amino-3-chloro-4-methylenzene[qr];2-chloro-4-aminotoluene[qr];3-chloro-4-methylaniline[qr];3-chloro-4-methyl-benzenamin;3-chloro-4-methylbenzenamine[qr];3-chloro-p-toluidin;4-amino-2-chlorotoluene[qr];4-Methyl-3-chloroaniline |
| CAS编号 | 95-74-9 |
| 分子式 | C7H8ClN |
| 分子量 | 141.6 |
| EINECS | 202-446-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 25 °C |
| Boiling Point | 237-238 °C(lit.) |
| Density | 1.17 |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 212 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | 1 g/L (20 ºC) |
| BRN | 636511 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, acid chlorides, acids, acid anhydrides, chloroformates, reducing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzenamine, 3-chloro-4-methyl-(95-74-9) |
| EPA Substance Registry System | Benzenamine, 3-chloro-4-methyl-(95-74-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N,Xn |
| R Phrase | 24/25-36/38-43-50/53-36/37/38-22 |
| S Phrase | 36/37/39-45-61-60-36/37-26 |
| RIDADR | UN 2239 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | XU5111000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29214300 |
| Hazardous Substances Data | 95-74-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

