3-Chlorophenyl isocyanate CAS#: 2909-38-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77085
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Chlorophenyl isocyanate |
| 别名 | 3-Chlorophenyl;3-CHLOROPHENYL ISOCYANATE 98%;3-Chlorophenyl isocyanate,98%;3-Chlorophenyl isocy;3-Chlorophenyl isocyate;1-chloro-3-isocyanato-benzen;3-Chloroisocyanatobenzene;3-chlorophenylcarbonimide |
| CAS编号 | 2909-38-8 |
| 分子式 | C7H4ClNO |
| 分子量 | 153.57 |
| EINECS | 220-822-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −4 °C(lit.) |
| Boiling Point | 113-114 °C43 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.26 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 188 °F |
| Storage | 0-10°C |
| Solubulity | Decomposes |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| Water Solubility | Decomposes |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 742445 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 1-chloro-3-isocyanato-(2909-38-8) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 1-chloro-3-isocyanato-(2909-38-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+ |
| R Phrase | 26-35-37-42-36/37/38 |
| S Phrase | 23-26-28-36/37/39-45-38-37/39-28A-22 |
| RIDADR | UN 2206 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | NQ8560000 |
| F | 19 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

