3-Fluoro-2-methylaniline CAS#: 443-86-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 441142
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Fluoro-2-methylaniline |
| 别名 | 2-AMINO-6-FLUOROTOLUENE;2-METHYL-3-FLUOROANILINE;3-FLUORO-2-METHYLBENZENEAMINE;3-FLUORO-2-METHYLANILINE;3-FLUORO-O-TOLUIDINE;6-AMINO-2-FLUOROTOLUENE;3-Fluoro-2-methylaniline/3-Fluoro-o-toluidine/2-Amino-6-fluorotoluene;3-Fluoro-2-methylaniline 99% |
| CAS编号 | 443-86-7 |
| 分子式 | C7H8FN |
| 分子量 | 125.14 |
| EINECS | 207-142-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 7 °C |
| Boiling Point | 89-91 °C (15 mmHg) |
| Density | 1.099 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.542-1.544 |
| Flash Point | 86 °C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-23/24/25-20/21/22 |
| S Phrase | 45-36/37/39-26-36/37-36 |
| RIDADR | 2810 |
| Hazard Note | Toxic/Irritant |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

