3′-Fluoroacetophenone CAS#: 455-36-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62958
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3′-Fluoroacetophenone |
| 别名 | Ethanone, 1-(3-fluorophenyl)-;3′-Fluoroacetophenone ,97%;3-fluorohypnone;Acetophenone, 3′-fluoro-;1-(3-FLUOROPHENYL)ETHAN-1-ONE;1-(3-FLUOROPHENYL)ETHANONE;3′-FLUOROACETOPHENONE;3-FLUOROACETOPHENONE |
| CAS编号 | 455-36-7 |
| Molecular Formula | C8H7FO |
| Molecular Weight | 138.14 |
| EINECS | 207-245-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -3°C |
| Boiling Point | 81 °C9 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.126 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 177 °F |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| Water Solubility | Slightly soluble in water. |
| BRN | 907041 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanone, 1-(3-fluorophenyl)-(455-36-7) |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 1-(3-fluorophenyl)-(455-36-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-36/37/39-27 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

