3-HEXYN-2-ONE CAS#: 1679-36-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 116079
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-HEXYN-2-ONE |
| 别名 | TIMTEC-BB SBB009086;1-BUTYNYL METHYL KETONE;3-HEXYN-2-ONE;3-Hexyn-2-one,97%;2-Oxo-3-hexyne |
| CAS编号 | 1679-36-3 |
| 分子式 | C6H8O |
| 分子量 | 96.13 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 68 °C (50 mmHg) |
| Density | 0.878 |
| Refractive Index | 1.4410 |
| Flash Point | 39 °C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) + Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow |
| BRN | 1699613 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-28-10-52-22 |
| S Phrase | 45-36/37/39-28A-26-16 |
| RIDADR | 1224 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

