3-HYDROXY-3-METHYLBUTYRONITRILE CAS#: 13635-04-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 140629
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-HYDROXY-3-METHYLBUTYRONITRILE |
| 别名 | β-hydroxyisovaleronitrile;3-HYDROXY-3-METHYLBUTYRONITRILE 97+%;3-hydroxy-3-Methylbutanenitrile;3-Hydroxy-3-Methylbutyronitrile >=97.0% (GC);1-Cyano-2-methyl-2-propyl alcohol;Butanenitrile, 3-hydroxy-3-methyl-;3-HYDROXY-3-METHYLBUTYRONITRILE;BETA-HYDROXYISOVALERONITRILE |
| CAS编号 | 13635-04-6 |
| 分子式 | C5H9NO |
| 分子量 | 99.13 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 114-116 °C30 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.959 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 97 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/22 |
| RIDADR | UN 3276 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

