3-Methoxybenzoic acid CAS#: 586-38-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74134
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Methoxybenzoic acid |
| 别名 | M-ANISIC ACID;M-ANISIC ACID, M-METHYLSALICYLIC ACID;AURORA 4252;FEMA 3944;LABOTEST-BB LT00786619;3-METHOXYBENZOIC ACID;3-ANISIC ACID;AKOS BBS-00003736 |
| CAS编号 | 586-38-9 |
| 分子式 | C8H8O3 |
| 分子量 | 152.15 |
| EINECS | 209-574-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 105-107 °C(lit.) |
| Boiling Point | 170-172 °C10 mm Hg(lit.) |
| FEMA | 3944 | 3-METHOXYBENZOIC ACID |
| Flash Point | 170-172°C/10mm |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 95% ethanol: soluble50mg/mL, clear, Colorless to faintly yellow |
| form | Powder |
| pka | 4.10(at 25℃) |
| Color | Off-white to slightly yellow-beige |
| Water Solubility | Soluble in 95% ethanol (50 mg/ml), water (2 mg/ml at 25°C) and methanol. |
| BRN | 508838 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzoic acid, 3-methoxy-(586-38-9) |
| EPA Substance Registry System | Benzoic acid, 3-methoxy-(586-38-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-22-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | BZ4375000 |
| F | 3 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29189090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

