3-Methyldiphenylamine CAS#: 1205-64-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23856
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Methyldiphenylamine |
| 别名 | N-(3-Methylphenyl)benzenamine;Phenyl(3-methylphenyl)amine;3-Methyldiphenylamine,98%;3-two Methylaniline;1-phenyl-2-(m-tolyl)hydrazine;3-methyl-n-phenyl-benzenamin;N-PHENYL-N-M-TOLYL-AMINE;N-PHENYL-M-TOLUIDINE |
| CAS编号 | 1205-64-7 |
| 分子式 | C13H13N |
| 分子量 | 183.25 |
| EINECS | 214-885-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 30 °C |
| Boiling Point | 315 °C724 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.066 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Benzenamine, 3-methyl-N-phenyl-(1205-64-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

