3-Nitrobenzaldehyde CAS#: 99-61-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287217
Names & Identifiers |
| 英文名 | 3-Nitrobenzaldehyde |
| 别名 | M-Nitrobenzldehyde;3-Nitrobenzaldehyde99%;3-NITRO BENZALDEHYDE GR;3-NITROBENZALDEHYDE / M-NITROBENZALDEHYDE;m-NITROBENZALDEHYDE pure;3-Nitrobenzaldehyde ,98%;3-Nitrobenzaldehyde, 99% 100GR;3-NITROBENZALDEHYDE FOR SYNTHESIS |
| CAS编号 | 99-61-6 |
| 分子式 | C7H5NO3 |
| 分子量 | 151.12 |
| EINECS | 202-772-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 56 °C |
| Boiling Point | 285-290 °C |
| Density | 1.2792 |
| Refractive Index | 1.5800 (estimate) |
| Flash Point | 164°C/23mm |
| Storage | ?20°C |
| Solubulity | 1.6g/l |
| form | Granular Powder |
| Color | Yellow to yellow-brown |
| Water Solubility | Slightly soluble in water. |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,6587 |
| BRN | 386795 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzaldehyde, 3-nitro-(99-61-6) |
| EPA Substance Registry System | Benzaldehyde, 3-nitro-(99-61-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-51/53-22 |
| S Phrase | 26-36-24/25-61-37/39-29 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | CU7250000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29130000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

